دومین جشنواره بین المللی هنر محیطی خلیج فارس

دومین جشنواره بین المللی هنر محیطی خلیج فارس از 5 تا 8 دیماه با حضور دکتر احمد نادعلیان  ، گیزلا وارگا سینایی ، سمیرا سینایی ، مرتضی محلاتی ، برنارد بوب کارگردان آلمانی و مدیر تئاتر آنتاگون ، پریسا کریمی ، یانیس ماتویس و همسر ایشان  یوااوشچا از کشورلیتونی و 80 هنرمند کشور در جزیره هرمز برگزار شد.

جشنواره هنرمحیطی خلیج فارس از روز چهارشنبه( 5 دی ماه) با حضور هنرمندان استان های یزد، سیستان و بلوچستان، مرکزی، فارس،تهران و هرمزگان آغاز به کار کرده و هنرمندان  کار خود را در اشکال هنر چیدمان، مجسمه های شنی، حجاری برسنگ ها و صخره ها، هنر صدا و پر فورمنس با استفاده از امکانات طبیعت اجرا کردند .

هنرمندان کشور آلمان ضمن ابراز خرسندی از حضور در این جشنواره قابلیت های ایران و استعداد هنرمندان ایرانی را بی نظیر دانسته و در کارگاه بررسی آثار پرفورمنس و هنر صدا و آوا خوانی اسطوره ای، اجرای هنرمندان ایرانی را تحسین کردند .

این جشنواره صبح روز پنجشنبه  6 دی ماه  در ساحل جزیره هرمز  با کارگاه پرفورمنس هنرمندان آلمانی کار خود را آغاز نموده  و تا عصر همان روز با دو اجرا از هنرمندان هرمزگان  دو اجراء از هنرمندان  استان مرکزی و یک اجراء از هنرمندان استان یزد و ده ها اثر محیطی به کار  خود ادامه داده  و شامگاه با ورگ شاپ مشترک گیزلا وارگا سینایی و سمیرا سینایی به همراه پخش فیلمی از خسرو سینایی با موضوع تاریخ هنر  به پایان رسید .

 روز جمعه 7 دی ماه  پس از برگزاری کارگاه و تمرین مشترک هنرمندان نمایش و پرفورمنس  به همراه هنرمندان آلمانی  برنارد بوب و همسر ایشان پریسا کریمی  جشنواره با خلق آثار حکاکی  و ایجاد نقوش  با خاک قرمز جزیره هرمز  ( گلک ) بر روی دست ها و صورت شرکت کنندگان توسط احمد نادعلیان  و نقاشی با خاک های رنگی  بر روی صخره های ساحلی  توسط گیزلا  وارگا سینایی به کار خود ادامه داده و در طول روز هنرمندان به اجرای ایده ها و آثار محیطی  خود پرداختند  سپس عصر همان روز  چند پرفورمنس از گروه های هرمزگانی در معرض دید علاقمندان و بازدیدکنندگان قرار گرفت .  شب همان روز هنرمندان با شرکت در کارگاه هنرمندان آلمانی و پخش فیلم اجراهای آنان در آلمان با نام های  تایم اوت و کینگ کانگ ( نام درختی  ژاپنی که پس از بمباران اتمی هیروشیما پس از چند هفته دوباره رشد کرده بود ) و فیلمی از پریسا کریمی با موضوع هویت  یک روز دیگر کاری را به اتمام رساندند .

روز آخر جشنواره هنرمندان پس از بهره مندی از کارگاه دکتر احمد نادعلیان تمامی زباله های موجود در محدوده کاری را جمع آوری نموده  و به کار جشنواره  پایان دادند .

این جشنواره به همت انجمن هنرهای تجسمی هرمزگان ، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، انجمن نمایش هرمزگان ، شورای شهر و شهرداری هرمز و اهالی محترم جزیره هرمز برگزار گردید .

::::::   دکتر احمد نادعلیان :::::::

استان هرمزگان کانون رسمی هنر محیطی در کشور است

دکتر احمد نادعلیان که بعنوان مدرس و میهمان ویژه در دومین جشنواره هنر محیطی خلیج فارس حضور داشت ضمن ابراز خرسندی ازبرگزاری این جشنواره برای دومین بار در استان هرمزگان با شرکت هنرمندان ایرانی و خارجی گفت : استان هرمزگان کانون رسمی برای هنر محیطی در کشور است و در هیچ استانی چنین بستری وجود ندارد.

احمد نادعلیان همکاری و همیاری کلیه نهادهای استان بخصوص جزیره هرمز را در خور تحسین دانست و گفت : از ویژگی های دومین جشنواره هنر محیطی خلیج فارس تنوع حضور هنرمندان شرکت کننده با گرایش و رشته های مختلف همچون تئاتر، هنرهای تجسمی، عکس، فیلم و ... در کنار هم می باشد و این نوع حضور که در دنیا هم کم نظیر می باشد نشان از تعامل خوب رشته های مختلف هنری در این استان را می دهد.

وی در ادامه افزود : تولیدات هنری با رویکرد زیست محیطی در دنیا زیاد است اما در ایران به ندرت به آن پرداخته شده و با این حرکت و اقدام مناسب هنرمندان هنرهای تجسمی این رشته هنری در حال نهادینه شدن است و روند رو به رشد آن را می توان دید اما برای قضاوت هنوز زود می باشد.

نادعلیان در پایان گفت : دلیل دیگر رشد این هنر در استان وجود طبیعت بکر و متنوع هرمزگان می باشد بخصوص جزیره هرمز و شیخ اندر آبی که دارای مناظر بسیار زیبا و مواد و مصالح مورد نیاز برای تولید اثر هنری می باشد.  

::::: گیزلاوارگا سینایی :::::

این جشنواره شروع خوبی برای هنر هرمزگان در کشور است به شرط آنکه دوام داشته باشد.

گیزلاوارگا سینایی نقاش صاحب سبک ایرانی میهمان دومین جشنواره سراسری هنر محیطی خلیج فارس این جشنواره را شروع خوبی برای هنر هرمزگان و کشور دانست و گفت : اگر تداوم داشته باشد می تواند به اهداف خود برسد.   

وی با تأکید بر حفظ محیط زیست گفت : رسالت اصلی جشنواره ها و کارگاه های هنر محیطی رواج فرهنگ حفظ محیط زیست می باشد و در کشورهای غربی از سالها قبل هنر ابزار ترویج این فرهنگ شده ولی در ایران اولین باری است که در جشنواره محیطی شرکت می کنم.

این نقاش ایرانی جزیره هرمز را بهترین مکان برای برگزاری جشنواره دانست و افزود : یک ماه قبل به اتفاق برخی از هنرمندان برای اولین بار به جزیره هرمز آمدم که مشاهده دریای آبی و نمودارشدن قلعه سرخ رنگ هرمز تأثیر عمیقی بر من گذاشت و معتقدم اسطوره های گذشتگانمان از دل مردم صحرانشین و دریانشین به وجود آمده و رابطه انسان با طبیعت موجب تولید فرهنگ و هنر می شود.

وی در ارزیابی جشنواره اظهار داشت : این جشنواره به ما نشان داد جوانان ایران با استعداد و تیزبین هستند و تحولات هنری جهان را بررسی و رصد می کنند و فقط به حمایت و راهنمایی نیاز دارند.  

« گیزلاوارگا سینایی » همسر فیلمساز مطرح کشورمان خسرو سینایی متولد مجارستان که حدود 40 سال در ایران زندگی می کند.

وی بیش از 25 سال مدرس هنر در دانشگاه های مختلف بوده و هم اکنون بیشتر وقت خود را به نقاشی کردن، برگزاری نمایشگاه های مختلف در جهان و برپایی کارگاه های نقاشی می پردازد و تازه ترین نمایشگاه اش را در کشور فنلاند برگزار کرده و در کنار آن در دانشگاه تدریس داشته و 4 کارگاه نقاشی دایر نموده است.

 

:::::  مرتضی محلاتی ::::

هنر ایران پر از فراز است و رمز گشایی آن رسالت هنرمندان عصر ماست.

      مرتضی محلاتی از گرافیست های معاصر ایران متولد استان فارس مهمان ویژه دومین جشنواره هنر محیطی خلیج فارس بوند.

وی ضمن ارائه شرح مختصری از دیدگاه هنری خود گفت: با ذهنی نقاش گونه کار گرافیک می کنم و گرایش خود را به سوی هنر مدیون دوران سربازی هستم و سعی کرده ام گرافیک را در ابعاد فرهنگی کار کنم زیرا ماندگاری در فرهنگ بیشتر از حوزه های دیگر ایست هر چند که گرافیک تجاری خوب را نیز ارزش می نهم و در آثارم بیشتر از عناصری استفاده می کنم که بر روی همه قشرهای جامعه تأثیر بگذارد زیرا که معتقدم با این کار می توان سواد بصری مردم را بالا برد و مشتاقم که مشترکات نسل خود را با نسل های گذشته بیشتر کنم.

وی در ادامه درباره شاخه ای از گرافیک به نام گرافیک محیطی توضیحاتی ارائه و گفت: گرافیک محیطی به دنبال تأثیرات این رشته در جامعه و محیط پیرامون است و میزان اثربخشی و تأثیرگذاری را بر محیط و مردم بررسی می کند و از شاخه های نوپا در گرافیک محسوب می شود که و امرار هنر محیطی است. و از اینکه برای اولین بار در ایران هنر محیطی را تجربه می کنم بسیار خرسندم.

مرتضی محلاتی ضمن ارائه شاخص های هنر ایرانی گفت: هنر ایرانی شاخص های مختلفی دارد هم در نقاشی و هم در گرافیک و عناصری که در همه ایران وجود دارد خیلی بکر و دست نخورده است و هنرمند می تواند با نقب زدن به هنر گذشته این عناصر کلیه را احیاء کند. و با زبان و بیان جدید ارائه نماید و اگر این کار صورت گیرد هنر ایران نسبت به خیلی از کشورهای دیگر وقتی غرب حرفهای زیادی را می تواند داشته باشد زیرا هنر ایران پر از رمز و راز است که رمزگشایی از آن رسالت هنرمندان این عصر است و اگر در روند کار محدودیت هایی بوجود آید تأثیر آن در اثر هنری جزء شناسنامه هنری هنرمند می شود.

وی در پایان افزود: هنر محیطی را باید براساس داشته های خود کار کنیم و نمونه های آن در هنر لرستان قدیم دیده می شود. این هنر براساس غریزه شکل می گیرد و از کارآگاهانه در این مقوله باید پرهیز کرد.

::::: نقاشی کودکان جزیره هرمز به دریا اهداء شد :::::

در یک اقدام ابتکاری با همکاری هنرمندان، محقق استان فارس نقاشی کودکان جزیره هرمز به دریا اهداء شد.

مصطفی فتوحی، محمدمهدی امیدبخش و بهروز رستگار که در راستای انجام تحقیق « هنر و ذهنیت »  با همکاری کودکان مقطع ابتدائی جزیره، بیش از 50 ماهی را نقاشی کشیدند.

پس از بررسی آثار اکثر نقش ها، ماهیانی با دندان های تیز، دهان باز و برخی هم در حال بلعیدن انسان بودند که نتیجه این ریشه یابی ارتباط نقاشی کودکان با خاطره غرق شدن پدران و اعضاء خانواده آنها در دریا را تداعی می کرد که سالها پیش در جزیره اتفاق افتاده بود.

در پایان این برنامه بصورت نمادین کودکان نقاشی هاشان را در بطری شیر به دریا هدیه کردند. تا بدین وسیله فرهنگ و هنر مردم این خطه به مکانی دیگر انتقال یابد و حامل پیام کودکانی باشد که فرهنگشان عجین با دریاست.